13.03.2023

Novinka Hyponájom zlepší dostupnosť financovania vlastného bývania

Dostupnosť financovania je aktuálne jedným z hlavných problémov pri zabezpečení si vlastného bývania. Preto spúšťame novú službu na slovenskom realitnom trhu s názvom Hyponájom. Ide o kombináciu nájmu a neskoršieho odkúpenia vlastného bývania v našich projektoch.

Hyponájom je služba, ktorá ponúka záujemcom o bývanie alternatívu k nájmu alebo hypotéke. V našom pilotnom projekte má budúci vlastník po podpise zmluvy dva roky garantovanú možnosť odkúpenia bytu v bratislavských Slnečniciach, pričom dovtedy v ňom môže bývať v nájme. „Nový domov si môže od začiatku zariadiť podľa svojich predstáv. Má tak dva roky na komfortné doriešenie si financovania nehnuteľnosti,“ vysvetľuje Michal Pauer, obchodný riaditeľ CRESCO REAL ESTATE.

Výška nájmu výhodnejšia ako splátka súčasnej hypotéky

Naše rozhodnutie pre túto novinku padlo aj na základe signálov z trhu. Tie ukazujú, že dostupnosť nového bývania pre ľudí, ktorí si ho ešte pred rokom mohli dovoliť, znížili vyššie úrokové sadzby, ako aj prísnejšie podmienky hypotekárnych úverov. Aj bankové domy očakávajú, že v roku 2024 by mali začať úrokové sadzby opäť klesať. „Z trhu vnímame, že problémom pri kúpe nového domova nie je ani tak cena ako horší prístup k financovaniu. Vďaka Hyponájmu si záujemcovia o vlastné bývanie v novostavbe na lepšie podmienky hypoték jednoducho počkajú už v novom byte,“ vysvetľuje benefit kúpy nehnuteľnosti cez Hyponájom M. Pauer. Výška nájmu, ktorú dovtedy kupujúci platí za svoje nové bývanie, je na úrovni štandardnej výšky splátky za 30-ročnú hypotéku pri úroku vo výške 1 %.

Hyponájom je určený pre viaceré skupiny ľudí v rôznych životných situáciách, ako sú mladí ľudia sťahujúci sa od rodičov, či rodiny, ktoré sa potrebujú presťahovať do väčšieho bytu. „Ak aj vlastníte nehnuteľnosť, najprv ju potrebujete predať, čo môže pri súčasnej situácii na trhu trvať mesiace. V tom čase už vami vyhliadnutý dokončený byt nemusí byť voľný. Respektíve môžete prísť o tisíce až desaťtisíce eur, ak by ste museli urýchlene predávať aktuálne vlastnenú nehnuteľnosť kvôli zaplateniu časti ceny tej novej,“ upozorňuje M. Pauer.  

Nielen Slnečnice

Službu Hyponájom môžu zatiaľ záujemcovia o nové bývanie využiť v rámci projektu Slnečnice, ktoré sú živou štvrťou s veľkorysou občianskou vybavenosťou. „Výhľadovo počítame, že Hyponájom budú môcť využiť záujemcovia o vlastné bývanie aj v ostatných našich projektoch,“ dodáva M. Pauer.

Hyponájom je ďalšou zo služieb, ktorou chceme pomôcť kupujúcim zlepšiť dostupnosť bývania nielen v bratislavskom projekte Slnečnice. Začiatkom marca sme spustili produkt, v rámci ktorého môžu klienti využiť na prefinancovanie bývania v bratislavskom projekte Agáty peer-to-peer pôžičku, pričom kupujúci neplatí až do podania návrhu na kolaudáciu istinu a úroky hradí me my. V pražskom projekte SO-HO (South of Holešovice), ktorý je vo fáze výstavby, zase pri úhrade viac ako 15 % z kúpnej ceny zhodnocujeme tieto prostriedky klientovi úrokovou mierou 5 % p.a.

Späť na všetky novinky