03.07.2023
Otvorili sme prvú časť nového Parku Josepha Poppera v Slnečniciach
Prvá časť nového Parku Josepha Poppera v Slnečniciach sa rozprestiera na ploche 14 000 m2 a od konca júna je sprístupnená verejnosti. Po dokončení zvyšných častí bude mať park celkovú rozlohu 58 000 m2 a stane sa tak po Sade Janka Kráľa druhým najväčším parkom v Petržalke. Park návštevníkom ponúka široký výber voľnočasových a športových možností. Do prvej, dokončenej, časti parku sme investovali celkom 3,4 milióna eur.
Názov parku po rodákovi z Petržalky
Nový petržalský park nesie názov Park Josepha Poppera v Slnečniciach, spájajúc zažitý názov novej štvrte, ktorá na juhu Petržalky rastie už 15 rokov, a historickej osobnosti, ktorá v lokalite pôsobila. „Joseph Popper bol významný bratislavský veľkostatkár, ktorého majetky sa rozprestierali na miestach dnešných Slnečníc. Jeho statok nazývali “Farma troch krajín”, keďže polia zasahovali do územia Maďarska, Rakúska aj Československa. Potom, ako sa územie dnešnej Petržalky dostalo pod správu fašistického Nemecka, bol pre svoj židovský pôvod väznený. Časom sa mu podarilo emigrovať do Anglicka a neskôr Austrálie, kde žil aj so svojou rodinou,“ hovorí Ján Krnáč, výkonný riaditeľ CRESCO REAL ESTATE. Pozemky sa do rodiny Popperovcov vrátili až v rámci reštitúcií po Nežnej revolúcii.
Druhý najväčší park v Petržalke
Celkové investičné náklady na prvú časť parku, ktorá má rozlohu približne 14-tisíc m2, dosiahli 3,4 milióna eur. Po dokončení ďalších častí sa park rozlohou zväčší na 58-tisíc m2, čím sa stane druhým najväčším parkom v Petržalke. Zelený pás parku prepojí celú Zónu mesto, pričom v západnej časti bude z oboch strán napojený na električkovú trať so zastávkou Janíkov dvor, ktorá je aktuálne vo výstavbe. „Park v Zóne mesto bude oddychovou tepnou celej štvrte, jeho účelom nie je len fyzicky prepájať jednotlivé lokality, ale slúžiť aj ako spojenie medzi rôznymi komunitami, ktoré v Slnečniciach žijú. Aj preto bolo naším cieľom pri projektovaní parku, aby si v ňom každý našiel to svoje,“ vysvetľuje Ladislav Hoffmann, riaditeľ výstavby CRESCO REAL ESTATE. Oproti platným územným nariadeniam sme sa rozhodli zväčšiť plochu zelene aj v okolí parku. V projekte Slnečnice Nad mestom, ktorý bude s novým parkom priamo prepojený, sme rozšírili zelené plochy až o 5 000 m².
Živé miesto pre komunity
Park so sebou prináša pre Slnečnice niekoľko noviniek. Zaujímavým prvkom je bludisko zo živého plotu alebo petangové ihrisko. Návštevníci prvej časti Parku Josepha Poppera v Slnečniciach tu nájdu aj fitness a workout zónu s prvkami aj pre seniorov či výbeh pre psy s agility prvkami. Pre ľudí, ktorí vyhľadávajú pokojnejší oddych, sú pripravené grilovacie a piknikové zóny. Pre najmenších návštevníkov nechýba ani detské ihrisko s hracími prvkami, kde sa zahrajú aj deti s pohybovým obmedzením. „Park bude komunite v Slnečniciach slúžiť desiatky rokov, aj preto sme sa do územia snažili začleniť prvky, ktoré už dnes môžu využiť všetky vekové skupiny obyvateľov,“ hovorí Dávid Grega, krajinný architekt a spoluautor parku zo spoločnosti AWE ATELIER.
Všetci návštevníci parku sa môžu tešiť na pestrú flóru, ktorou park oplýva. „Park nie je len sezónna vec, ľudia ho budú využívať celoročne. Aj preto sme pri výbere rastlín dbali na to, aby bol park niečím zaujímavý v každom ročnom období,“ hovorí Zuzana Isteníková, krajinná architektka a spoluautorka parku zo spoločnosti AWE ATELIER. Vizuálna stránka parku však nebola jediným kritériom pri výbere rastlín. „Kľúčová bola aj čo najjednoduchšia údržba parku, preto sme nešli cestou drevín náročných na údržbu. Volili sme skôr lokálne osvedčené druhy ako platany, duby či lipy, javory, borovice, okrasné čerešne, jelše, ginko alebo ambrovník,“ dopĺňa Z. Isteníková
Komunity v Slnečniciach predstaví aj výstava fotiek
Súčasťou otvorenia nového parku je aj inštalácia výstavy série dokumentárnych fotografií Ľudia Slnečníc od Marcela Rebra. „Ľudia Slnečníc je po dlhej dobe môj prvý ucelený projekt na Slovensku. A je to pre mňa veľmi zaujímavý projekt. Pri mojej práci je dôležité prestať pozerať na svet cez objektív, ale otvoriť srdce. Splynúť s okolím, stať sa súčasťou deja. V Slnečniciach je to jednoduché. Stretávam tu veľa milých a príjemných ľudí. Ľudí ochotných zastaviť, porozprávať sa,“ hovorí M. Rebro. Výstava, ktorá predstavuje čriepky bežných dní, ktoré spolu vytvárajú obraz Slnečníc, je dostupná všetkým návštevníkom parku počas celého leta.
Marcel Rebro v ostatných rokoch dokumentoval pastierov sobov v ruskej tundre, deti v odevných manufaktúrach v Bangladéši, Jezídov pod Aragacom, chovateľov koní v horách Kirgizstanu, horské dediny v Tadžikistane, Arménsku a Náhornom Karabachu, pestovateľov ryže na Bali. Aktuálne sa na Ukrajine venuje téme ľudí, ktorí ostali v dôsledku vojny bez strechy nad hlavou.
Park môže do správy prevziať mestská časť
Oficiálne sme požiadali mestskú časť Petržalka o prevzatie parku do svojej správy. „Park bol od počiatku plánovaný a stavaný s cieľom slúžiť širokej verejnosti. Verím, že mestská zeleň je verejným dobrom, ktoré by malo byť spravované z verejných financií,“ hovorí J. Krnáč. Prevzatím parku by Petržalka vrátila lokalite časť poplatku za rozvoj, ktorý už z projektu Slnečnice inkasovala. „Už v prvých krokoch návrhu parku sme s Petržalkou konzultovali finálnu podobu a jeho vybavenie. Cieľom bolo nájsť spoločný kompromis a zbytočne nezaťažiť mestskú časť nákladnou údržbou. Jedným z rukolapných výsledkov spoločných rokovaní je napríklad aj existencia bludiska, ktoré vzniklo na základe podnetu Petržalky zámenou za iný prvok plánovaný na jeho mieste,“ dopĺňa J. Krnáč.